Kroje na Oktoberfestu

Pin It

Hotel at Oktoberfest

Kroje na Oktoberfestu

Jedna z věcí, která vás zaujme, když se dostanete do blízkosti Oktoberfestu a jste ještě střízliví, je oblečení většiny přítomných.
Mnoho lidí nosí tradiční bavorské kroje: někdo z povinnosti: číšníci, hudebníci a zbylý personál, ostatní pro radost.
Původ těchto krojů, jak už to tak bývá, je lidový. Jedná se především o každodenní oblečení nošené rolníky a zemědělci v Bavorsku nebo o tzv. “slavnostní oblek”, který se používal při slavnostech, svatbách, pohřbech či výročích.
Ve starověku u mnoha národů Středozemí a nejen tam, bylo zakázáno vyměňovat si oblečení mezi různými lidmi a stejně tak pro ženy platil zákaz nosit mužské oblečení.
Tak silný zákaz, který byl v mnohých populacích považován za tabu, má původ pravděpodobně v základní společenské roli oblečení. Je to právě oblečení, které ve starověku dělalo kněze knězem, rolníka rolníkem, stejně tak u notáře či tesaře. Ze střihu a použitých barev na oblečení můžeme poznat zaměstnání a společenské postavení člověka. (Odtud zákaz neupravovat oblečení, aby třeba tesař nebyl zaměněn s notářem či lékařem a naopak!).

A toto platí i pro tradiční bavorské kroje, kde kvalita látek a ozdob odráží společenské postavení těch, kdo je nosí, obecná struktura je velmi podobná pro kroje ženské i mužské:
Mužský kroj je složen z různých částí: kožené kalhoty (Lederhosen) vznikly coby pracovní kalhoty, ale nyní mohou být velmi drahé v závislosti na kvalitě kůže. Mohou být různé délky, ale prakticky každý muž má dvoje: jedny ke kolenům a druhé nad kolena.
Šle: věc tak zastaralá dosahuje v Bavorsku velké důležitosti. Některé šle se dědí z otce na syna po generace, a centrální náprsenka může být zdobená erby či znaky vztahujícími dané rodiny, opět proto, aby bylo podtrženo pouto mezi oblečením a společenským postavením.
Punčochy: jsou různé délky dle druhu kalhot.
Košile: bílá nebo kostkovaná, z hrubé látky, může být nošena spolu s vestou, propínacím svetrem či lodenem (kabátem), v závislosti na počasí.
Klobouk: bavorská pokrývka hlavy by si vzhledem ke své důležitosti zasloužila zvláštní článek. Především, jakmile si klobouk nasadíte na hlavu, už se nesundává, ani, když někam vejdete, ani u stolu. Klobouk představuje takový opravdový občanský průkaz schopný říci o svém majiteli mnohé.
Typ zdobení nám prozradí, zda ho nosí lovec ptáků či zvířat a jak je ve své činnosti dobrý (dle délky peříčka na klobouku). Malé lovecké trofeje, peří, zobáky, ocásky jistě najdou svoje místo na tradičním řetízku, který visí ze šlí nebo právě na klobouku jako důkaz zásluhy a noblesy.
Dirndl

Ženský oděv se “zástěrou”. Dirndl není měně složitý než jeho mužský protějšek a má podobnou historii vývoje.
Jedná se o tradiční ženský kroj z císařské epochy, kdy jej nosily služebné či servírky (a ještě dnes lehce narazíte na hospodu, kde vás obslouží v Dirndlu).

Oděv se skládá z:

Sukně: Původně velmi jednoduchá, zpracování látek nabízelo v minulosti jen omezený počet barev, dnes však záleží už jen na fantazii, sukně mají různé délky, od těch ke kotníkům až po ty nad kolena, jsou obohacené o krajkové punčochy, délka se různí podle typu sukně.
Na sukni je zástěra z bílé krajky, která plní svoji důležitou společenskou úlohu: pokud smyčka zástěry je uvázána na levé straně, pak je dívka volná, pokud je uvázána vpravo, znamená to, že je zadaná.
Halenka: s dlouhými nebo krátkými rukávy, vždy s hlubokým výstřihem, bez ohledu na stav a věk ženy.
Na halence se nosí vesta, propínací svetřík nebo svetr atd. záleží na ročním období.
Tradiční kroj završuje klobouk, který může být ozdobený přívěsky a trofejemi podobně jako ten mužský. Může zde být ptačí peříčko, medaile atd. Dekolt si mohou ženy ozdobit medailemi a náhrdelníky.
oktoberfest 2013

Hotel Consigliati

Hotel Rivoli

Hotel RivoliJust 100 metres from Harras Train Station, Hotel Rivoli offers stylish rooms with dark wooden floors, and daily breakfast buffets. It is just 3 train [...]

1st Creatif Hotel Elephant

1st Creatif Hotel ElephantThis privately run 3-star hotel in Munich offers bright rooms with wooden furnishings. It is 150 metres from Munich Central Station and 650 metres fro [...]

Hotel Graf Lehndorff

Hotel Graf LehndorffThis hotel offers quiet rooms with free internet access and free parking. It is 2 minutes from the A94 motorway and a 5-minute walk from Riem S-Bahn S [...]

Superior Hotel Bristol

Superior Hotel BristolThe Superior Bristol Hotel is located in central Munich, just 50 metres from the Sendlinger Tor Underground Station. It offers modern rooms, free Wi-F [...]

K+K Hotel am Harras

K+K Hotel am HarrasJust 1.5 km from the Theresienwiese Oktoberfest site, this elegant hotel in the Sendling district of Munich stands directly opposite the Harras underg [...]